GURSAN MAKINA
EN / TR / RU / AR
Çeneli Kırıcılar

GÜRSAN çeneli kırıcıları yumuşak kalker den, en sert bazalt’a kadar her türden malzemeyi kırabilmek üzere tasarlanmışlardır. 150 x 100 mm (6”x4”) laboratuvar tipinden 1300 x 1100 mm (55”x43”) ağız açıklığına kadar 9 ayrı tipde Primer ve Sekonder tip çeneli kırıcımız bulunmaktadır.

Çeneli kırıcılarımızın yüksek volan hızları, çene kapma açıları, pitmanlarının emniyet plakaları ve arka blokları ile olan özel geometrilerinin getirdiği yüksek performansları, güvenilirlikleri, dayanıklılıkları ve kullanıcı dostu ayar mekanizmaları kullanıcılarına eşsiz işletme avantajları sağlamaktadır.

Çeneli Kırıcılar   Çeneli Kırıcılar

Tüm GÜRSAN çeneli kırıcıları hidrolik asistanlı ayar mekanizmasıyla teçhiz edilmişlerdir. Bu sistem makinadan almak istediğiniz ürün eğrisine göre, çene alt açıklığının, kolay ve hızlı bir şekilde ayar edilmesine olanak sağlamaktadır. Çene alt açıklığının ayarı, el pompalı hidrolik sistem yardımıyla ileri itilen ayar bloğunun arkasına gerekli miktarda ve kalınlıktaki ayar levhalarının ilave edlimesi veya çıkarılması ile yapılmaktadır. Bu sistem diğer ayar mekanizmalarına göre daha geniş aralıkta ayar yapma imkanı sağladığı gibi, daha da güvenilirdir. Bir diğer taraftan sabit ve seyyar çeneler çevrilerek kullanılabilecek şekilde mangan çeliğinden imal olduğu gibi arka yüzleri de gerek yaslandıkları yüzeyi bozmamaları, gerekse de tüm çalışma ömürleri boyunca kasıntılardan dolayı oluşabilecek kırılmalara karşı işlenmektedir.

Çeneleri sabitleyen kama kilitlerinin sıktırma saplamalarına ise darbe ve yüzey ezilmelerinin etkisiyle oluşabilecek gevşemelere karşı tabak yaylarla ön gerilim verilmiştir.

Büyük çeneli kırıcılarımızın (K07 1100 x 900 (43”x35”) ve K08 1400 x 1100) (55”x43”) volan göbekleri, volanları egzantrik mile bağlayan özel sıkma sistemiyle teçhiz edilmişlerdir. Bu sistem, her hangi bir sebepten dolayı makinanın durması sonucu, çene ağızında kalan kayaların sebep olduğu, tekrar çalıştırma sırasında meydana gelen aşırı zorlanmalar da volanın şaftı güvenli ve sıkı bir şekilde tutmasını sağlamakla birlikte gerek bakım, gerekse nakliye için gerekebilecek demontaj-montaj operasyonlarını kolaylaştırmaktadır.

Kırıcı şaftları dövme çeliğinden imal edilmiş olup küresel oynak makaralı rulmanlarla yataklanmışlardır. Yataklar gres yağlamalı olup dış tesirlere karşı labirent keçelerle korunmuşlardır. Kırıcılar isteğe bağlı olarak otomatik yağlama sistemi ile teçhiz edilmektedir.

Büyük kırıcılarda dış rulmanlarla iç rulman çapları birbiriyle eşit olduğu gibi, montaj ve demontajı kolaylaştırmak için dış bilyalar konik delikli tip olup mile konik manşonla tespit edilmekte; iç bilyalar ise mildeki hidrolik kanal sayesinde hidrolik demontaj sistemi yardımıyla kolayca demonte edilebilmektedir. Pitman çelik dökümden imal edilmiş olup en ağır şartlarda dahi oluşacak kasılma yüklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Beslenen malzeme ile istem dışı kaçabilecek demir parçalara karşı makinaların mesnet plakaları (emniyet plakaları) pik dökümden imal edilmiş olup geometrileri bu demir parçanın makinanın diğer yapısına zarar vermeden geçebilmesi için aşırı yükde kırılacak şekilde tasarlanmışlardır. Mesnet plaka yuvaları yağlamasız tipde olup kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlanmışlardır.

ÜRÜN GÖRSELİ
Paylaş
ÜRÜN VİDEOSU
© Gürsan 2012 tasarım:  Çiğdem Erdinç Tasarım Ofisi Paylaş  |  Takip Et